Kontener do mieszkania – kompendium wiedzy

Kontener do mieszkania to rozwiązanie coraz szerzej wykorzystywane przez ludzi. Genezy tego zjawiska szukać można w idei wykorzystywania morskich kontenerów zalegających w portach.

Kontener do mieszkania – krok po kroku

Istnieje określona kolejność czynności do wykonania przy chęci osiedlenia się w kontenerze do mieszkania: a. dokonuje się zakupu kontenera. Dostępne są kontenery nowe lub używane; b. adaptacja – przechodzą ją głównie kontenery morskie, takie, które były dotąd używane w transporcie. Należy wzmocnić ich rdzeń, ocieplić i wykonać piaskowanie; c. posadowienie – teren, na którym ma stanąć kontener do mieszkania, musi być do tego przygotowany; d. instalacje i przyłącza – układ samych instalacji najlepiej, żeby był prosty; e. Izolacja i ogrzewanie – wymagana jest dodatkowa izolacja termiczna, np. styropian, a najlepszym przy kontenerze do mieszkania jest ogrzewanie podłogowe.

Kontener do mieszkania, a pozwolenia na budowę

Brak precyzyjnych uregulowań w kwestii kontenerów do mieszkania w polskim prawie. Podlegają one „prawu budowlanemu” w sytuacji, gdy są „trwale połączone z gruntem”, a więc mają wylane fundamenty.
Jeśli stawia się kontener do zamieszkania bez fundamentów, wystarczy samo zgłoszenie budowy do urzędu. Wówczas obiekt taki działa jako tymczasowy. Użytkować można go oficjalnie 120 dni, a później trzeb go rozebrać i postawić w innym miejscu. Przepisy te nie są w pełni precyzyjnie określone w polskim prawie i daję możliwość do szerokiej interpretacji.

Wybór kontenera do mieszkania – na co zwracać uwagę?

Istnieje kilka czynników, o których dobrze jest pamiętać w przypadku kontenera do mieszkania. Warto wybierać sprawdzonego wykonawcę (https://apexconstruction.pl/oferta/kontener-mieszkalny/). Są one stalowe, więc wymagają izolacji, aby uniknąć skraplania się wody. Izolacja pozwoli też na oszczędności na ogrzewaniu zimą. Już na wstępie należy zadbać o spełnienie wymogów formalnych, by legalnie postawić kontener do mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *