Surowce do produkcji świec – które najchętniej wykorzystują producenci?
Nic tak dobrze nie buduje romantycznej atmosfery jak świeca. Świeczki towarzyszą nam podczas kolacji z partnerem, kąpieli, wieczornego seansu czy chwili dla siebie z książką. Jednak to przede wszystkim jedno z najstarszych znanych człowiekowi źródeł światła. Warto dowiedzieć się więcej na temat świec i sposobach ich wytwarzania, by jeszcze bardziej docenić ten niezwykły produkt.
Historia świec
Świece towarzyszą ludziom od tysiącleci. O lampach do świecenia pisano już w Starym Testamencie. Jednak ówczesne świece znacznie różniły się od tych, jakie znamy dzisiaj. W czasach biblijnych za surowiec do produkcji świec robił tłuszcz zwierzęcy oraz wosk pszczeli. Świece, jakie dotarły po latach do Polski także były wykonane ze wspomnianych surowców. Używała ich głównie szlachta. Źródłem światła dla biedniejszych warstw społecznych były świece łojowe z knotem z liścia. Do XIX wieku to właśnie one służyły jako surowce do produkcji świec. Dopiero później pojawiły się nowe, takie jak na przykład wosk spermacetowy. Wykorzystywano też olej z głów kaszalotów. Świece, jakie obecnie znajdziemy w sklepach są parafinowe i stearynowe.
Surowce do produkcji świec, które warto znać – parafina i stearyna
Metodę wytwarzania świec zrewolucjonizowała stearyna. Jest ona mieszaniną kwasu palmitynowego i stearynowego. Pozyskuje się ją z tłuszczów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Stearynę wykorzystuje się nie tylko jako surowiec do produkcji świec, ale również w branży kosmetycznej i spożywczej.
Innym, równie popularnym surowcem stosowanym przy produkcji świec jest parafina. Znajdziemy ją w różnych produktach, ponieważ występuje aż w trzech postaciach: miękkiej, twardej i ciekłej. Parafina ciekła wykorzystywana jest do produkcji leków oraz niektórych kosmetyków. Z kolei parafina twarda i miękka znajduje zastosowanie w pastach połyskowych. To właśnie jej zawdzięczamy różnorodne świece obecne na dzisiejszym rynku. Co ciekawe, aktualnie wciąż możemy kupić świece wykonane z wosku pszczelego, takie jak te, z jakich korzystano dawniej. Niestety w porównaniu do świec parafinowych sporo kosztują. W przypadku świec konsumentom zależy raczej na cenie, aniżeli jakości. Tylko nieliczni decydują się na zakup świec z wosku pszczelego lub sojowych.
Skąd producenci czerpią surowce do produkcji świec?
Jednym z pytań, które niewiele osób zadaje, jest to, skąd producenci pozyskują surowce do produkcji świec. Nie da się ukryć, że na rynku znajdziemy naprawdę mnóstwo najróżniejszych świec – o ciekawych kształtach, kolorach oraz zapachach. Zawdzięczamy to oczywiście odpowiednim surowcom. Producenci kupują je od dystrybutorów, takich jak https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Warto wybierać takich usługodawców, którzy są uczciwi. Sprawdzić to można, wchodząc na stronę internetową określonego dystrybutora. Najlepiej, gdy posiada on europejskie certyfikaty jakości. Wysoka jakość surowców do produkcji świec jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na poziom czystości, a także wygląd finalnego produktu.